در چند سال گذشته موضوع غذا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

شرکت تفال نیز که همواره همگام با نیاز مشتریان بوده است، با عرضه محصولات جدید، تحولات مربوط به تغذیه را گام به گام تعقیب می کند.

ایمنی، سلامت و طعم غذا از مسائلی است که با درک اهمیت آنها میتوانیم نیازهای آینده را پیش بینی کنیم.

تغذیه سالم راهی به سوی سلامتی!

تحقیقات و مطالعات در خصوص تغذیه و بهداشت، رابطه غذا و سلامتی را ثابت کرده است. کیفیت غذایی که مصرف میکنیم نقش مهمی در حفاظت ما در مقابل بیماریهای ناشی از تمدن، ایفا میکند. بیماریهایی از قبیل: قند ، چربی خون، چاقی، فشارخون بالا و… همواره متخصصین تغذیه توصیه به استفاده از مواد تازه، متنوع و متعادل میکنند و امروزه مصرف کنندگان نیز اهمیت تغذیه از این مواد را درک کرده اند. با گذشت زمان، مردم به فرهنگ تغذیه ای صحیح دست یافته اند و همچنین به روش های پخت “آسان و سبک” مانند پخت با بخار، تمایل پیدا کرده اند. بنابراین سبزیجات و بخصوص بخارپز کردن آنها، به دلیل ایمن و سالمتر بودن، جایگاه خاصی در تغذیه دنیای امروز پیدا کرده است و مصرف سبزیجات تازه و خشک که سرشار از ویتامین هستند افزایش یافته و به طبع آن چربی ها و سرخ کردنی ها کاهش چشمگیری در برنامه غذایی داشته اند. اکنون دیگر تنوع و سبکی غذا، شکل جدیدی به نوع تغذیه و زندگی مردم بخشیده است.

تغدیه در قرن 21

طبق تحقیقات انجام شده توسط “آژانس تحقیقات و اطلاعات مربوط به سبزیجات و میوه های تازه” ، تغییر نوع مصرف مواد غذایی نشان دهنده ی تمایل بیشتر مصرف کنندگان به مواد تازه است، مسئله ای که پس از سی سال دوباره در غرب مورد توجه قرار گرفته است و امروز مقدار بیشتری از این مواد در برنامه ی غذایی ما قرار دارد. متخصصان توصیه میکنند که روزانه دست کم 700 گرم میوه و سبزیجات مصرف کنید. همچنین به دلیل اهمیت تنوع در غذای مصرفی، بهتر است هر روز از 10 نوع میوه و سبزی مختلف استفاده کنید.

“باشد که غذای شما، تنها داروی شما گردد.”  بقراط (قرن پنجم قبل از میلاد)

سه اصل مهم برای یک رژیم غذایی متعادل:

  • مصرف غذاهای متنوع: ضمن اینکه به خواص مواد غذایی مورد مصرف، ویتامین ها و املاح، اسیدهای چرب اشباع نشده(بدون کلسترول) و فیبر موجود در آنها توجه می کنید،تنوع غذایی را نیز فراموش نکنید.
  • مقدار مواد غذایی مصرفی را کنترل کنید: به ویژه در مورد شیرینی ها و مواد قندی.
  • دست کم 3 وعده در روز غذا میل کنید: هرگز یک صبحانه ی دلچسب را فراموش نکنید و از ریزه خواری بین وعده های غذا بپرهیزید.

انواع تغذیه – بایدها نبایدها

باید­ها…

اگرچه مواد غذایی ویتامین­های خود را به سرعت از دست می­دهند  اما با چند ترفند ساده میتوان این ویتامین­ها را حفظ کرد. بعد از خرید مواد غذایی، آنها را بدون معطلی در یخچال قرار دهید، با این کار از اکسیداسیون آنها و قرار گرفتن در معرض نور جلوگیری می­شود. برای مثال، اگر لوبیا سبز یک روز در هوای محیط قرار گیرد، %35 از ویتامین C خود را از دست می­دهد. به همین ترتیب سبزیجات منجمد را نیز باید به همان حالت منجمد مصرف نمود، زیرا سبزیجات با بیرون آمدن از حالت انجماد کم کم ویتامین خود را از دست میدهند. نکته­ی آخر این که میوه و سبزیجات باید تا حد امکان با پوست پخته شوند، چرا که پوست آن­ها در هنگام پخت به حفظ ویتامین ها کمک میکند.

نباید­ها…

بهتر است سبزیجات تا حد امکان به تکه­های کوچو خرد نشوند زیرا با این کار ویتامین­ها زودتر از بین میروند. گرم کردن سبزیجات و یا دوبار گرم کردن آنها نیز توصیه نمی­شود، زیرا گرما باعث می­شود که مواد غذایی ویتامین­های خود را زودتر از دست بدهند. همانطور که میدانید آب از دیگر عوامل از بین رفتن ویتامین موجود در مواد غذایی می­باشد، با کلیپسو دیگر مجبور نیستید آب زیادی در زودپز بریزید. نکته­ی آخر این که ویتامین­­ در مواد غذایی تازه بیشتر یافت می­شود. بنابراین برای حفظ هرچه بیشتر آن­ها نباید سبزیجات تازه را بیش از سه روز در یخچال نگهداری کرد.

درجه بندی روش­های مختلف پخت غذا

کلیپسو کنترل درجه یک

پخت غذا با سرعت بسیار بالا برای حفظ هرچه بیشتر ویتامین ها


زودپز معمولی:
بهترین وسیله برای حفظ ویتامین­ها…. تا قبل از عرضه­ی کلیپسو کنترل به بازار.

بخار پز: راه حلی کم فایده، به دلیل طولانی بودن زمان پخت و از بین رفتن بسیاری از ویتامین­ها.

آب پز: با این روش ویتامین­های محلول در آب به سرعت از بین می­روند.

آرام پز: آب زیاد، حرارت بالا و مدت پخت آرام هیچ ویتامینی را باقی نمی­گذارد.

طعم غذا

از نظر بسیاری از مصرف کنندگان طعم غذا بسیار مهم بده و البته حق با آن­ها است! بررسی­های مربوط به مزه سبزیجات پخته شده با کلیپسو کنترل نشان داده است که این مدل زودپز نه تنها حداکثر ویتامین­های موجود در مواد غذایی را حفظ می­کند بلکه طعم و بافت آن­ها را نیز مطلوب نگه می­دارد. مواد غذایی از هرنوع که باشد، سبزیجات، میوه، گوشت، ماهی و… فرقی نمیکند، تنها کافیست که با کلیپسو پخته شده باشند تا حداکثر لذت را از آن­ها ببرید.

همکاری­های موثر با موسسه ملی کشاورزی

شرکت تفال طی سه سال گذشته با موسسه ملی کشاورزی که یک موسسه­ی تحقیقاتی علمی- فنی می­باشد، همکاری­های نزدیکی داشته است. در این موسسه مطالعات بسیاری بر روی زودپز­های کلیپسو به عمل آمد و بیش از هرچیز حفظ ویتامین C در مواد غذایی مورد بررسی قرار گرفت. هدف از این تحقیقات، بهبود کارایی این زودپزها برای پختی سالم­تر ، ضمن حفظ راحتی و ایمنی مصرف­کنندگان بوده است.