در سال ۱۹۵۰ دقیقا زمانی که همسر مارک گروگوایر ( Marc Grogoire )در حال جدا کردن تخم مرغ نیمرو از کف ماهیتابه بود ایده ی ساخت ظروف نچسب به ذهن گروگوایر خطور کرد.

مارک پس از آزمون و خطاهای بسیار در سال 1954 موفق به خلق و ثبت ماده ای به نام PTFE شد که انقلابی در ظروف آشپزخانه ای محسوب میشود. در سال 1956 مارک گروگوایر اولین کارخانه ی خود به نام تفال (TEFAL) را در حومه ی پاریس راه اندازی کرد و در سال اول 100 ماهیتابه تولید و به فروش رساند.

نام این برند تجاری فرانسوی(TEFAL) از ترکیب دو نام تفلون (TEFLON) و آلومینیوم (ALUMINIUM) ساخته شده است ، امروزه تفال زیر مجموعه ای از SEB Group میباشد و با بیش از 2000 کارمند و در 120 کشور جهان از جمله: فرانسه، آمریکا، آلمان ، ژاپن، کره ، ترکیه ، امارات، هلند و….  به فعالیت گسترده خود با هدف کیفیت بالا و تنوع محصولات ادامه میدهد.

تفال نه تنها اولین عرضه کننده ظروف آشپزخانه نچسب در دنیا بوده است بلکه با تولید لوازم برقی خانگی و تجهیزات کوچک آشپزخانه ای جایگاهی شناخته شده و محبوب در میان مصرف کنندگان به دست آورده است.

کمپانی بزرگ تفال به دنبال ایدئولوژی بزرگ خود برای گسترش مشتریان جهانی در می 2014 وارد بازار هند شد و اقدام به خرید یکی از بزرگترین مارک های تولید لوازم خانگی هند یعنی Maharaja Whiteline نمود که نشانگر گسترش روز افزون فعالیت ها و موفقیت های این کمپانی است.

تاریخچه زودپزهای تفال :

زودپز یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه مخصوصا در میان ایرانیان است و نقش مهمی در پخت و پزهای خانگی ایفا میکند. این وسیله ی پرکابرد و محبوب در برندها، سایزها، رنگ ها و با تکنولوژیهای متنوعی در بازار موجود است که به جرات میتوان گفت یکی از محبوبترین آنها زودپزهای تولید شده توسط کمپانی شناخته شده ی SEB(تفال- به تاریخچه مراجعه کنید)میباشد.

شروع ساخت اولین زودپز SEB  با ورقه های فشرده آلومینیوم در سال 1953 به دلیل صرفه جویی در وقت و انرژی ضمن حفظ کیفیت و ارزش مواد غذایی تحولی بزرگ در دنیای آشپزی و شایسته ی تقدیر بود که با ابداع اولین زودپز از جنس استیل در سال 1965 این تحول بزرگ به اوج خود رسید.

کمپانی عظیم سب با بهره گیری از متخصصین و علم روز همواره در تلاش برای ارائه محصولاتی با کیفیت و زیبایی بیش از گذشته بوده است که این تلاش ها منجر به ابداع  ویژگی های منحصر و محصولات جدیدی شده است که برخی از آنها عبارتند از:

1968  سنسور: اختراع دو سوپاپ و تایمر الکترونیکی و تولد زودپز های مدل SLIDE

1991   اپتیما: تکامل سنسور که با دسته های کوتاه فضای کمتری را در کابینت اشغال میکند.

1994 کلیپسو: اولین زودپزی که با یک دست در آن باز می شود. ساده ترین روش باز و بسته شدن در بین رقبا.

1995  دلیسیو: اولین زودپز قابل شستشو در ماشین ظرفشویی.

همین نوآوری ها و نیروهای متخصص همگام با علم روز دنیا باعث شد کمپانی بزرگ SEP  در سال 1999 موفق به فروش 50میلیون زودپز در ساسر جهان شود. اما این پیروزی مانع پیشرفت روزافزون SEP نگردید و تا قبل از تولد 50 سالگی زودپز سب دو نمونه ی پیشرفته تر را به بازار عرضه نمود:

2002  کلیپسو کنترل: دارای تایمر هوشمند که به طور خودکار شروع به پخت میکند و زمان پخت را دقیقا کنترل می نماید.

2003  کیلیپسو بیسیک و تولد 50 سالگی زودپز سپ

در سال 2004 کمپانی دو عضو جدید به خانواده ی بزرگ زودپزهای سپ اضافه کرد: آکتوا و آنتیک

و همچنین در سال 2005 معرفی نسل جدید زودپز به نام سامی که اولین سریع پز(خورش پز) تفال نیز محسوب میگردد.

در سال 2006 از مهمی همراه با مدل های جدید رونمایی شد و آن دستگیره های تاشو در دو مدل: کلیپسو مدولو و کیلیپسو کنترل پلاس بود.

زودپز کمپانی سب در سال 2007 و با نام تجاری آکتوا جدید به عنوان اولین زودپز CLAMP سب در جهان با دستگیره های تاشو معرفی گردید. و به نظر میرسد کمپانی بزرگ سپ با معرفی این محصول نقطه ی عطف بی نظیری از زیبایی، کارایی و کیفیت را به عرصه نمایش گذاشته است.