احتمالآ شما کمتر آشپزخانه ای را بدون زودپز دیده اید و شاید برای شما سوال ایجاد شده باشد که چرا این وسیله انقدر پر طرفدار است؟

از یک رو دردنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و سرعت چشمگیر تغییرات و لزوم صرف زمان بیشتر در فضای بیرون از خانه به منظور کار و فعالیت های اجتماعی همه ی ما بیش از پیش به ارزش وقت و زمان پی برده ایم و همچنین با کاهش چشمگیر منابع طبیعی زمین، ارزش انرژی و اهمیت حفظ و جلوگیری از اتلاف آن جایگاه ویژه ای در زندگی ما پیدا کرده است.

از روی دیگر یکی از مهمترین و اولین ترین نیاز های انسان تغذیه ست که در گذشته برای حصول نتیجه ی مطلوب نیازمند صرف وقت و انرژی بسیار زیادی بوده است.

در اینجاست که اهمیت وسیله ای به نام زودپز مورد توجه قرار میگیرد. وسیله ای بسیار ساده که توسط متخصصین و کمپانی های بزرگ ابداع و تولید شده است و موجب گردیده تا امروزه ما به راحتی با صرف زمان و هزینه ی کمتر و همچنین با اتلاف انرژی بسیار کمتر بتوانیم به غذایی مطلوب و با کیفیت همراه با حفظ ارزش مواد غذایی دست پیدا کنیم.

اما چطور استفاده از زودپز باعث جلوگیری از اتلاف وقت می شود؟

برای پاسخ به این سوال جدول زیر را مشاهده کنید:

نام خوراک

زمان پخت با قابلمه

زمان پخت با زودپز

زمان طلایی تلف نشده

مرغ با سس خامه

یک ساعت و 20 دقیقه

15 دقیقه

یک ساعت و 5 دقیقه

سوپ سبزیجات

30 دقیقه

14 دقیقه

16 دقیقه

گوشت و سبزیجات

2 ساعت

40 دقیقه

یک ساعت  و 20 دقیقه

 

و اما سوال بعد آنکه چطور زودپز از اتلاف انرژی جلوگیری میکند؟

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید استفاده از زودپز زمان پخت را به شکل چشمگیری کاهش میدهد و این بدان معناست که اجاق گاز زمان بسیار کوتاه تری روشن خواهد بود و غیر از آن تکنولوژی به کار رفته در این ابداع به این نحو عمل میکند که زمانی که درجه حرارت پخت به میزان مطلوب میرسد، سوپاپ تنظیم شروع به کار میکند و باعث می شود تا با شعله ی کم، درجه حرارت ثابت بماند.